Bella interier Ivana Uhrová, Brno - Řečkovice

 

Nejvýstižnějším způsobem jak představit firmu, je udělat rozhovor. Rozhovor s majitelkou, rozhovor ve kterém budou položeny otázky, které zákazníky zajímají nejčastěji. A pokud vás při čtení napadne otázka, která položena nebyla, neváhejte, zvedněte telefon a .....

 

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 1

 

Aby nefoukalo domů

Stačí se podívat z okna ven. Podzimní plískanice, déšť, zanedlouho mráz a sníh. Doma je lépe. Pokud tedy nešvary počasí nemají šanci vstoupit dovnitř. Táhne-li vám okny nebo se rozklížily dveře, je čas na výměnu. Ale i novostavby nemohou mít místo dveří korálky. Tam se hodí zase dveře modernější. Studí vás chladná podlaha? Bella interier pomůže. O tom, jaké jsou dnešní trendy v oknech, dveřích a podlahách, jsem si povídal s majitelkou paní Ivanou Uhrovou.

 

Kdy jste položila základy Vašemu podnikání?

Moje firma spatřila světlo světa v roce 2006. Předtím jsem působila delší dobu ve dřevostavbách.

Jste žena a přesto jezdíte po stavbách zaměřovat a někdy i montovat dveře a okna. Jak jste se ke svému podnikání dostala?

Mám stavební průmyslovku. Už jako malou mě bavilo chodit večer vesnicí a dívat se do rozsvícených oken domů. Zajímalo mě, jaké mají lidé interiéry. Mým klasickým pracovním oblečením jsou rifle a kecky. Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 2

Máte jistě dobrý přehled o sortimentu, který nabízíte, vzděláváte se i dál?

Ano, pravidelně navštěvuji různé veletrhy, například pražský For Arch. Vystavovatelé už mě znají a sami mě odchytávají a nabízejí novinky ve své nabídce. Zároveň sleduji nové technologie a trendy. Ty se totiž průběhem času mění, stejně jako v jiných oblastech. Jeden rok je oblíbený buk, další zase dub a hladké linie.

Dodáváte lidem do jejich domů a bytů dveře, okna a podlahy. Někdy ale zákazníci nevědí jakou zvolit barvu a typ. Necháváte výběr na nich nebo se jim snažíte něco doporučit?

Není problém jim poradit například podle toho, jaký mají interiér, kolik chtějí investovat. Moje rady vítají hlavně ženy. Do kritérií výběru totiž zahrnuji nejen funkčnost, ale i vzhled a barvu. Rády si se mnou povídají, zda zvolit tmavou třešeň nebo raději světlý javor.

Výrobců dveří, oken i podlahových krytin je celá řada. Zastupujete od každého jen jednoho nebo máte v nabídce širší výběr? Dostávají se k nám i výrobky z jiných zemí. Jak se v tom orientovat?

Zastupuji zhruba deset výrobců dveří, dále několik dodavatelů oken a podlah. Ono to na první pohled může vypadat stejně, ale nekvalitní dveře nemusí správně dovírat. Co se týče oken, pokud výrobce šetří na materiálu, okna se časem kroutí, nejdou dobře zavírat, táhne jimi. Levnější laminátové podlahy jsou studené, chůze po nich je hlučná a klapavá, mohou se poškodit otěrem. Zastupuji pouze výrobce kvalitních dveří, oken a podlah. Upřednostňuji tuzemské dodavatele.

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 3 Když jsme u těch podlah, máte v nabídce i korek. Jaký je o něj v dnešní době zájem?

Jak jsem předesílala na začátku, trendy se mění. O korek už není dnes takový zájem jako kdysi. Je sice hezky teplý, ale moc měkký a nemá takovou trvanlivost. Hodně žádaná jsou také lina, která se vyrábějí v mnoha nádherných provedeních a jen stěží je prvním pohledem rozeznáte od dřevěné podlahy nebo dlažby. Dnešní lina už nemají paměťový efekt.

Paměťový efekt? Jak to myslíte?

Lino mám doma na podlaze i já. Nedávno jsem něco stěhovala a těžký stolek s úzkými nohami přesunula doprostřed místnosti. Po delší době jsem si uvědomila, že stojím na linu a trnula hrůzou, jak bude podlaha po odsunutí stolku vypadat. Když jsem stolek vrátila na své místo, byla v linu samozřejmě vytlačená kolečka. Přes noc jsem přemýšlela, co s tím. Ráno po kolečkách ale ani památky, lino se vrátilo do své původní podoby, což mě velice mile překvapilo. Takže vytlačená kolečka jsou u lin již minulostí. Mám na mysli kvalitní lina. V nabídce hobby center je stále mnoho takových, která jsou stejná jako kdysi. Sice jsou levnější, ale zákazník to pak pozná na kvalitě.

Lino se může volně položit i na betonovou podlahu?

Důležitá je pečlivá příprava podkladu. Pokud je beton dobře vyrovnaný, tak může. Něco jiného je plovoucí podlaha. Pod ni nedoporučuji používat známý bílý molitanový miralon. Po čase se z něj stane doslova igelit a jeho izolační a vyrovnávací schopnosti jsou pryč. Pro podklad plouvoucích podlah je nyní dostupná mnohem kvalitnější zelená podložka Izoflor, která si své vlastnosti zachovává.

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 4S novými provedeními dveří jistě přicházejí i nové zárubně, kliky a další související příslušenství. Jaké typy jsou na trhu? Převažuje jednodílné nebo dvojdílné provedení kování?

Ano, zárubně jsou propracovanější a panty umožňují přesné doladění v několika směrech. Není proto problém spojení dveří a zárubně vyladit tak, aby do sebe přesně zapadaly. Kliky převládají kovové nebo s ozdobnou dřevěnou výplní. Zákazníci si častěji objednávají dělené rozetové kování. U děleného rozetového kování je důležitá přesnost montáže a také z čeho je rozeta vyrobena. Plastová při větším záběru praskne, doporučuji kovovou.

Podíváte-li se zpět do minulosti, jaký pozorujete vývoj v technologiích?

Když se začínala vyrábět plastová okna, nedávaly se do nich výztuhy. Okna se pak kroutila a nešla ani pořádně zavřít. Dnes jsou u oken zaoblenější tvary, profily jsou vícekomorové a mají lepší izolační vlastnosti. Používají se silnější skla. Samozřejmostí jsou dnes termoizolační dvojskla nebo i trojskla, někdy plněná argonem. Záleží, co si přeje zákazník.

Pamatuji si, že při montáži nových plastových oken do starších domů se záhy objevily plísně, protože okna interiér dokonale utěsnila. Existuje tento problém dodnes? Je vhodné instalovat plastová okna do starších objektů?

Dříve to tak bylo. Dnes je v podstatě každé plastové okno opatřeno funkcí mikroventilace, stačí ovládací kliku okna nastavit do úhlopříčné pravohorní polohy. Okno pak úplně netěsní a umožňuje stálé větrání. Vzhledově se plastová okna mohou podobat dřevěným, provedení je nespočet. V nabídce máme ale i okna dřevěná a střešní.

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 5 Zmínila jste, že dodáváte dveře, okna a podlahy i do nových staveb. Už jste realizovala nějaké větší projekty?

Zajišťuji dodávky i na bytové projekty – do celého domu. U velkých zakázek se v rámci ušetření snaží ve výběrovém řízení dodavatelé do nabídky zahrnout nejlevnější sortiment, který ale mnohdy nebývá kvalitní.

S čím se ve své práci dále setkáváte?

Někdy s tím, že si architekti navymýšlí nerealizovatelné věci. Snažím se zákazníkům vysvětlit, že bydlet tam budou oni, ne architekt. Zpravidla to pochopí a pak spolu pozměníme plán. Občas i sami zákazníci chtějí vybavení, které se k danému účelu vyloženě nehodí. Příkladem jsou posuvné dveře na WC, přes které je slyšet skoro vše. Nebo dýhované dveře, jenž by si chtěli dát ven jako vstupní. Většinou jsou ale rozumní a nakonec si nechají poradit.

Jak jste přišla na název Bella interier?

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 6Kdysi jsem, hlavně pro jednání s velkými odběrateli, potřebovala vymyslet nějaký název, aby se moje firma nejmenovala jen Ivana Uhrová. Napadlo mě toto italské slovo bella, což znamená krásný, takže teď zákazníkům tvořím krásný interiér.

Máte nějaké spolupracovníky? Přeci jen, pořádné vchodové dveře něco váží.

V kanceláři už mám kolegyni, protože zakázek je stále víc. Na stavbě mi pomáhají řemeslníci, spolupracuji s montážní partou.

Co vaši stálí zákazníci, něčím si je hýčkáte?

U dodávky nových dveří, oken a podlah moc stálých zákazníků není, ale při větších odběrech jsem otevřena k jednání o ceně. Členům Lama Rek klubu poskytuji zaměření stavebních otvorů na dveře a okna zdarma.

 

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho spokojených zákazníků.

Text a foto Marián K.

 

 

Bella interier - Ivana Uhrová

Kuřimská 23, Brno - Řečkovice
tel.: 608 968 064
www.bellainterier.cz
TRAM 1, BUS 42, 70 - zastávka Kořískova

Dveře a zárubně - Brno - Bella interier, O firmě 7